FB

logo

Jak voní u majstra Vánoce

19/12/2014

Rybí polévkaJestli je Mistr chuti v něčem megaloman (a z minulých receptů jste mohli zjistit, že se nejedná o žádného tradicionalistu), jsou to vánoční svátky. Proto každý rok soutěží s velikostí stromku na Staroměstském náměstí, nevystojí méně, než hodně (hodiny balených) dárečků a gastronomie se musí rovnat hotovým hodům. A tomu všemu sekundují ty nejtradičnější recepty, chutě a vůně.

Už před dlouhou dobou jsem vám slibovala recept z mámina zlatého fondu. Cukroví, jistě. Bramborový salát a řízky, určitě. Ale pravé Vánoce u nás doma voní slovenskou rybí polévkou, jejíž vaření je otravně zdlouhavé, ale výsledek garantuji. A na druhou stranu – je to dostačující důvod jí nechat jen jako hřeb nejlepších svátků v roce.

SLOVENSKÁ RYBÍ POLÉVKA

1-2 hlavy z kapra

0,5 kg kořenové zeleniny (poctivě mrkev, petržel i celer)

1 kostka masového bujonu

1 sklenice kysaného zelí

3 nožičky kvalitní paprikové klobásy (může být jemně pikantní)

2 stroužky česneku

Hrst sušených hub

Bobkový list, nové koření, sůl, pepř

Máslová jíška (máslo, hl. mouka)

Kapání: Vajíčko, krupička, sůl, muškátový květ

Namočte si předem na hodinku sušené houby.

Hned z počátku si kuchař vytrpí to nejhorší: čištění rybí hlavinky. Výhoda je, že tělo kapra zůstane na štědrovečerní řízky. Opravdu si vaření polévky neulehčujte záměnou za filety, stejně jako biftek necmudíte z držek. Tak tedy: odeberte z hlavy žábry (hořké!), oči (nechutné!) a odřízněte i slizkou hubičku. Zbytek hlavy buď můžete stáhnout z kůže (pracné, velmi pracné), nebo obětujte kuchyňskou houbičku a pečlivě hlavu vydrhněte.

Tenhle “trupík” dejte vařit s novým kořením a bobkovým listem, poté přeceďte stranou. Do vývaru dejte očištěnou a nadrobno nakrájenou zeleninu a bujon. Stranou povařte zelí i s nálevem a šťávu z něj přidejte do polévky, přihoďte i houby a začněte vývar znovu vařit.

A vařte poctivě, protože je načase “kapat”. Rozklepněte vajíčko do hrnku a postupně přisypávejte krupičku, dokud nevznikne hustá kaše. Tu ještě posolit, jemně ochutit muškátovým květem a přes síto na noky vytlačit do vroucí polévky. Pak už je čas na lisovaný česnek, na plátky nakrájenou klobásku, obrané maso z uvařené rybí hlavy (která mezitím trošku vychladla) a jíšku. Nakonec samozřejmě ještě dosolte, opepřete.

A když už mluvíme o těch chuťových stimulacích, nešetřete ani na kvalitním přípitku, slavnostní tabuli geniálně doplňuje třeba Prestige brut od té z Plzně, od Bohemky.

Follow my blog with Bloglovin

Vložit komentář