FB

logo

Když jdou tvarůžci na party

01/11/2012

Když nám maminka v dětství oznámila, jaké „zobání“ připravila na rodinnou narozeninovou oslavu, natáhli jsme v nevědomosti s bráchou rypáčky. Nemá smysl dodávat, že kuličky ze syrečků byly výborné a pro jejich jednoduchost jsem si je oblíbila také. Samozřejmě, můžete koupit brambůrky, ale… to je trochu nuda. A tyhle kuličky jsou všechno, jen ne nudné.

SYREČKOVÉ KULIČKY

1 balení listového těsta
3 balení tvarůžkových věnečků
Koření dle aktuální chuti

Rozválejte listové těsto a velkou sklenicí z něj vykrajujte kolečka. Do těch pak stačí zabalit kousek smradlavého sýru a pečlivě vykoulet tvar. Kuličky vyskládejte na plech (vybavený pečícím papírem), a pak je potřete rozšlehaným vajíčkem. Nakonec posypte kořením, které jste vybrali. Dobře chutnaly se sezamovými semínky, grilovacím kořením, zkusila jsem i koření na pečený hermelín. Pečte do zlatova. Opravdu raději nešetřete s těstem, protože není nic horšího, než když vám na plechu všechen sýr vyteče a místo kuliček si můžete nakrájet sýrovou buchtu.

Možná je ten recept až příliš banální. Chtělo to nějaké zaříkání tři noci po úplňku, nebo co… Říkáte si, že naopak jednoduchost vítáte? Zajímavá je zkušenost výrobců instantních buchtiček. Přestože stačilo do suché směsi přilít mléko, nebyl jejich prodej valný. Výrobci se pídili za tím, co je špatně a pak na to přišli! Hospodyňky nemají pocit dobře odvedené práce, když jejich jediným úkolem bylo přidat mléko! Ony si chtěly navléct kuchyňskou zástěru a rozbít vajíčko! Přestože tedy směs mohla pohodlně obsahovat sušená vajíčka, byla z receptury vyjmuta, a je potřeba je dodat ručně. To byl začátek boomu dezertů z krabice.

Takže, pokud si budete nad receptem zoufat, nevěšte hlavu. Než zabalíte 60 kuliček, budete je spolehlivě proklínat.

PS: Časopis Respekt publikoval rozhovor s francouzským prodejcem sýru žijícím v České republice. Jedna z otázek zněla: “Mají Češi nějaký kvalitní dobrý sýr?” Odpověď: “Zatím o žádném takovém nevím.” Reakce: “A co syrečky?” Konstatování: “Syrečky, co o nich říct… Syrečky jsou prostě jiné.”

Follow my blog with Bloglovin

komentáře: 2 - Když jdou tvarůžci na party

  • Kejm napsal:

    mazeček!:) a strašně krásný fotky, jdu to prolézt!

  • admin napsal:

    :) Díky, doufám, že jste našla inspiraci!

  • Vložit komentář