FB

logo

Movie: Julie a Julia

29/04/2014

Julie a Julia
Julia Child je zhýčkaná, urputná manželka diplomata, který byl v roce 1948 vyslán do Paříže. Jejím hlavním úkolem je se zabavit, zatímco muži pracují. Zkouší to u partičky bridge a nakonec zakotví u kurzů vaření, neboť ve svých čtyřiceti letech neumí uvařit ani vajíčko na měkko. Julia se doslova vrhne v poznávání gurmánské Francie a nakonec se rozhodne o tom napsat knihu „Umění francouzské kuchyně“ – kuchařku pro Američanky bez služebnictva.

Julie Powell je přecitlivělá a poněkud sebestředná pracovnice call centra projektu na obnovu dolního Manhattanu po útocích 11. září 2001, která se nedobrovolně přestěhovala do Queensu. Unavuje jí vlastní bezprizornost a naplňuje snad jen vaření. Zoufalá potřeba najít cíl, řád a výzvu ji dovede k extraordinérnímu rozhodnutí, že za jeden rok uvaří všech 524 receptů z čtyřicet let staré kuchařky „Umění francouzské kuchyně“ a napíše o tom blog Julie/Julia project.

Starosvětsky pojatý příběh střídá gurmánské motivy s životními osudy obou vykořeněných žen, které ve skutečnosti dělí desítky let. Zřejmě by až na lákavý food námět byl film lehce podprůměrný, nebýt dvou věcí. Za prvé, oba prolínající se příběhy jsou napsané na motivy životopisných knih Julie Powellové a Julie Childové. A za druhé, několik hravých detailů, které (možná jen) nás, „jídlem posedlé“ pobaví.

Julie Powell tvrdí: „Po dni, kdy se může stát opravdu cokoliv, člověk přijde domů, vezme vajíčka, cukr, čokoládu a vznikne spolehlivě dort. To je úleva!“ Ráda bych jí ujistila, že to není tak úplně pravda. Jsem skrytý závislák na brownies a přestože na ně mám stoprocentně nejlepší recept ve střední Evropě, naposledy jsem svůj brownies pokus vyhodila do odpadkového koše. Dejme tomu, že vaření je jisté asi jako jednodenní předpověď počasí – většinou to vyjde.

A samozřejmě – objevuje se zde téma vděčné už od devadesátého osmého, kdy do televizí vplul Sex ve městě. Trauma bezprizorní třicátnice. Třicátnice, která nemá kariéru, peníze, ani děti (nebo přítele…). V tomto případě třicátnice, která se alespoň narodila jako kuchařka, a která na otázku ´co bys dělala nejraději´ odpověděla: „Jedla.“

A především, ve filmu padne hned několik kuchyňských zákonitostí. Třeba: vždycky, když ochutnáte něco nepředstavitelně lahodného a budete se divit, co v tom je, odpověď zní: máslo (protože másla není nikdy dost). No a konečně další pravidlo, které by zasloužilo vyloženě zarámovat: Platí, že vámi uvařené jídlo je vždy dokonalé. A když ne, tak se neomlouvejte (a ano, to dělám i já).

Julie a Julia │ USA, 2009, 118 min. │ Režie: Nora Ephron │ Hrají: Meryl Streep, Amy Adams, Stanley Tucci, Chris Messina

julie4

Follow my blog with Bloglovin

Vložit komentář